سعید صفایی | SAEED SAFAEE

شبکه تحویل محتوا (CDN)

سعید صفایی دیدگاه
شبکه تحویل محتوا (CDN)

شبکه تحویل محتوا (CDN)

به سرورهای توزیع شده جغرافیایی (که سرورهای لبه نامیده می شوند) اشاره دارد که تحویل سریع محتوای ایستا و پویا را ارائه می دهند. بیایید نگاهی به نحوه عملکرد آن بیندازیم.

فرض کنید فردی که در مشهد زندگی می کند می خواهد از یک وب سایت که در لندن مستقر است بازدید کند.

اگر درخواست به سرورهای واقع در لندن برود، پاسخ بسیار کند خواهد بود. بنابراین سرورهای را نزدیک محل زندگی وی مستقر می کنیم و محتوا از سرور مجاور بارگیری می شود.نمودار زیر روند را نشان می دهد:

۱. شخصی در مرورگر تایپ  میکند آدرس سایتی را مثلا(test.com) ابتدا مرورگر نام دامنه را در کش محلی جستجو می کند.۲. اگر نام دامنه در حافظه نهان محلی(DNS) وجود نداشته باشد، مرورگر برای  یافتن  DNS که معمولاً در ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (ISP) قرار دارد مراجعه میکند


۳. در این مرحله DNS به صورت بازگشتی نام دامنه را از سرور می خواهد که نام دامنه را  پیدا کند.


۴. اگر از CDN استفاده نکنیم، سرور نام معتبر آدرس IP سایت را برمی‌گرداند. اما با CDN، سرور نام معتبر دارد(نام دامنه سرور CDN) اشاره دارد.


۵. اکنون DNS از سرور نام معتبر می خواهد


۶. سرور نام معتبر نام دامنه را برای متعادل کننده بار  برمیگرداند.(CDN www.site.loadbalancer.com)


۷. حل کننده DNS از متعادل کننده بار CDN می خواهد که www.site.loadbalancer.com را حل کند. متعادل کننده بار یک سرور لبه CDN بهینه را بر اساس آدرس IP کاربر، ISP کاربر، محتوای درخواستی و بار سرور انتخاب می کند.


۸. متعادل کننده بار آدرس سرور لبه CDN را برای برمی گرداند.


۹. اکنون در نهایت آدرس IP واقعی را برای بازدید دریافت می کنیم. حل‌کننده DNS آدرس IP را به مرورگر برمی‌گرداند.


۱۰. مرورگر از سرور CDN edge بازدید می کند تا محتوا را بارگذاری کند. دو نوع محتوا در حافظه پنهان در سرورهای CDN وجود دارد: محتویات ثابت و محتوای پویا. 

اولی شامل صفحات ثابت، تصاویر، فیلم ها است. مورد دوم شامل نتایج محاسبات لبه است.


۱۱. اگر حافظه پنهان سرور CDN لبه حاوی محتوا نباشد، به سمت سرور CDN منطقه ای می رود. اگر محتوا هنوز پیدا نشد، به سمت سرور مرکزی CDN یا حتی به مبدا - سرور وب لندن می رود. این شبکه توزیع CDN نامیده می شود، جایی که سرورها به صورت جغرافیایی مستقر می شوند.
دیدگاه خود را بگذارید